Aile Destek Evi Hizmetlerimizi Eğitim Yardımı, Kardeş Aile Projesi, Mobilya Yardımı ve Kıyafet Yardımı olarak listeleyebiliriz.

 

Kardeş aile projesi

İhtiyaçlı vatandaşlara yardımda bulunmak isteyen kişiler kurumumuza başvurur yardım yapmak istediği kişinin durumunu seçer(şehit ailesi, yetim, özel gereksinimli) bilgi işlem biriminde kayıt bilgileri bulunan kişilerden uygun olan kişi çağrılır ve yardım yapmak isteyen şahısla buluşturulur. Kurumumuz bu kişiler arasında aracılık görevi üstlenmektedir.

 

Mobilya yardımı

Telefonla bilgi işlemi arayan vatandaşların kimlik bilgileri ve adres bilgileri kayıt altına alınır. Dış departmanın eşyadan sorumlu personeli ev adresine giderek, hangi eşyaları aldığına dair formu doldurup imzalattıktan sonra kullanılabilir durumdaki mobilya ve eşyaları alır ve belediyenin atölyesinde bulunan depoya yerleştirir. Alınan bütün formlar bilgisayara kayıt edildikten sonra dosyalanıp arşivlenir.

Eşya ve mobilya için aile destek evine başvuran vatandaşlardan bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarından alacakları form–5 ve fakirlik belgesi ile kayıtları alınır. Dış departmanın mobilya ve eşyadan sorumlu personeli başvuruda bulunan vatandaşsın evine giderek gerçekten ihtiyaçlı olup olmadığını veya hangi eşya ve mobilyaya ihtiyacı olduğunu tespit eder. Vatandaş ihtiyaçlı değilse başvurusu iptal edilir. Fakat ihtiyaçlıysa belediyenin atölyesinde bulunan depodan ihtiyacı olan eşya ve mobilyalar alınarak evine götürülür. Burada eşya ve mobilyaların teslim edildiğine dair form doldurulur ve imzalatılır. Alınan bütün formlar bilgisayara kayıt edildikten sonra dosyalanıp arşivlenir.

 

Kıyafet yardımı

 

Aile destek evi tarafından mağdur vatandaşlara verilen kullanılmış kıyafetler (çocuk ve yetişkin mağazası)

Bağışlanan kıyafetler depoda ayıklandıktan sonra kullanılmış giysi bulunan mağazamıza yerleştirilir. Bilgi işleme bağlı bulundukları muhtarlıktan aldıkları form–5 ile başvuran mağdur vatandaşların daha önce ne zaman kıyafet aldıkları tespit edilir. Bu mağazadan vatandaşlar 6 ayda bir giysi yardımı alabilmektedirler. Daha önce kıyafet almamış veya 6 ayı dolmuş kişiye randevu verilir. Randevu tarihinde aile destek evinde bulunan mağazamıza gelenler istedikleri kıyafetleri seçtikten sonra mağazanın sorumlu personeli tarafından doldurulan forma imza atarak mağazadan ayrılır. Alınan bütün formlar bilgisayara kayıt edildikten sonra dosyalanıp arşivlenir.

 

Aile destek evi tarafından mağdur vatandaşlara verilen kullanılmamış kıyafetler (sıfır çocuk ve yetişkin mağazası)

Firmaların yapmış olduğu bağışlar kullanılmamış giysi bulunan bu iki mağazamıza yerleştirildikten sonra bilgi işleme form–5 ile başvuran vatandaşların hangi tarihte kıyafet aldıkları tespit edilir. Kullanılmamış kıyafet veriminde belirlenen öncelikli kriterler dini bayramlar ve bazı özel durumlardır 23 Nisan, anneler günü, engelli vatandaşlarımız için özel programlar yapılmaktadır. Bu mağazadan vatandaşlar yılda 1 kez giysi yardımı alabilmektedir. Alınan bütün formlar bilgisayara kayıt edildikten sonra dosyalanıp arşivlenir         

                                                                  

Vatandaş tarafından bağış yapılan kullanılmış kıyafetler

Telefonla bilgi işlemi arayan vatandaşların kimlik bilgileri ve adres bilgileri kayıt altına alınır. Diş departmanın kıyafetten sorumlu personeli ev adresine giderek kıyafetleri aldığına dair formu doldurup imzalattıktan sonra kıyafetleri alır ve aile destek evinde bulunan depoya teslim eder. Alınan bütün formlar bilgisayara kayıt edildikten sonra dosyalanıp arşivlenir.